Śruby – konwersja pomiędzy normami ISO/DIN/PN

Zakup elementów spełniających najważniejsze normy jest coraz częściej stosowaną praktyką. Dotyczy to także śrub, które są określane przez standardy ISO/DIN/PN. Warto zaznaczyć, że odpowiedniej jakości elementy z tej kategorii mogą być bowiem perfekcyjnie dopasowane do konkretnej sytuacji i skutecznie wywiążą się ze swojej roli. Czym cechują się normy ISO/DIN/PN? Co można się z nich dowiedzieć?

Normy ISO/DIN/PN – o czym warto wiedzieć?

Jak widać, mamy tutaj do czynienia z trzema skrótami. Najbardziej popularne na całym świecie są normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która rozpoczęła działalność 71 lat temu, czyli w 1947 roku. Aktualnie stowarzyszenie posiada siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Warto wiedzieć, że na dzień dzisiejszy Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna posiada 162 członków – w tym gronie jest także Polska. Na terenie naszego kraju stosowane są także normy DIN. Są one sankcjonowane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung). Warto zaznaczyć, że instytucja jest starsza o 30 lat od Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Wszystko dlatego, że została założona w 1917 roku. W tym momencie Niemiecki Instytut Normalizacyjny posiada swoją siedzibę w Berlinie. Warto zaznaczyć, że nasz kraj posiada również Polskie Normy – w skrócie PN. Są one zatwierdzone przez Polski Komitet Normalizacyjny. Niestety, Polskie Normy są tak naprawdę stosowane tylko u nas. To znaczy, że w innych państwach ludzie najprawdopodobniej nie mają o nich zielonego pojęcia.

Jak wygląda konwersja pomiędzy wyżej wymienionymi normami? Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Wiecie, że śruby drobnozwojne sześciokątne z pełnym gwintem mają między innymi oznaczenie DIN 961? Chcecie jednak dowiedzieć się, jakie cyferki trzeba wpisać po skrócie ISO, aby zamówić dokładnie te śruby na przykład w zagranicznym sklepie? Wówczas trzeba skorzystać z tabeli. Istotne jest to, aby wpisać w wyznaczonym miejscu DIN 961. To wystarczy, aby poznać oznaczenie ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. W tym wypadku jest to ISO 8676.

Jaka wiedza jest zawarta w normach?

Należy zaznaczyć, że warto decydować się na śruby spełniające określone standardy. Normy określają bowiem między innymi klasę, rodzaj zastosowanej powłoki, materiał, który posłużył do wykonania konkretnych elementów itp. Dzięki temu łatwo będzie kupić takie śruby, które w danej sytuacji sprawdzają się najlepiej. Na przykład śruby drobnozwojne sześciokątne z pełnym gwintem – ze względu na swoją charakterystykę – mogą być stosowane między innymi w mechanice samochodowej czy w trakcie budowy maszyn.