Serum z niacynamidem — zastosowanie, efekty, czy warto?

Niacynamid to substancja aktywna, która może przynieść wiele korzystnych efektów dla cery. Z tego powodu można ją często spotkać jako składnik różnych kosmetyków m.in. serum. Jakie efekty zapewnia niacynamid? Kiedy warto stosować z nim serum i na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Odpowiadamy.

Niacynamid — co to za substancja, jakie efekty zapewnia?

Niacynamid to nic innego jak jedna z form witaminy B3. Jest to jeden z najlepszych jej rodzajów, jeśli chodzi o zastosowanie w kosmetyce. Bardzo często spotyka się go jako składnik preparatów, takich jak serum służące do pielęgnacji twarzy.

Dobre kosmetyki z niacynamidem wyróżnia przede wszystkim uniwersalność. Składnik ten może być wykorzystywany zarówno do skóry suchej, jak i problematycznej czy wrażliwej. Pochodna witaminy B3 stosowana w kosmetykach zapewnia wiele korzystnych dla skóry efektów.

Niacynamid przede wszystkim oferuje swoje działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu może być dobrym wyborem nawet dla osób ze skórą tłustą. Ponadto dba o właściwe nawilżenie. Niacynamid działa także antyoksydacyjnie. Wspomaga spowalnianie procesu starzenia poprzez ograniczenie powstawania wolnych rodników. Niacynamid jest też w stanie wzmocnić barierę hydrolipidową skóry. Do tego rozjaśnia powstające na niej przebarwienia.

Serum z niacynamidem — jak wybrać?

Nie wiesz, jakie serum z niacynamidem będzie najlepsze? W przypadku kosmetyków zasada jest naprawdę prosta. Najlepsze są produkty dopasowane do posiadanego typu skóry. Zawsze więc trzeba je dobierać indywidualnie. Poza samym niacynamidem, inne składniki także powinny wspierać posiadany typ cery. Dlatego też osoby ze skórą suchą muszą dbać szczególnie o nawilżenie. Posiadacze cery wrażliwej powinni z kolei szukać składników o działaniu łagodzącym i kojącym.

Bardzo ważna jest też zawartość niacynamidu. Zaczynając dopiero stosowanie tego składnika, jego stężenie nie może być zbyt duże. Na start zaleca się z reguły serum z niacynamidem, w którym ten składnik to około 5% kosmetyku. Będzie to dobry wybór na start, który pozwoli przyzwyczaić się skórze do nowej substancji. Dopiero po jakimś czasie powinno się wybierać mocniejsze kosmetyki. Wtedy można już szukać dobrego serum z nawet 10% lub 15% stężeniem niacynamidu.

O czym pamiętać stosując serum z niacynamidem?

Aby kosmetyk przyniósł zamierzone efekty, trzeba z niego korzystać z rozwagą. Najważniejsze jest stopniowe zwiększanie stężenia niacynamidu tak, by skóra zdążyła się do niego przyzwyczaić. Trzeba też uważać na jego nadmiar. Zaleca się korzystanie maksymalnie z jednego kosmetyku zawierającego ten rodzaj witaminy B3. Dlatego kupując dobre serum z niacynamidem lepiej odstawić krem, czy też jakikolwiek inny kosmetyk, który go zawiera. Zbyt duża ilość niacynamidu może spowodować nawet stany zapalne.

Poza tym, takie serum nie jest kosmetykiem, z którym trzeba bardzo uważać. Składnik ten nie ma żadnych przeciwwskazań, nawet wśród alergików, czy też kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że nawet dobre serum z niacynamidem nie jest cudownym kosmetykiem, który pomoże ze wszystkim. Bez innych, sprawdzonych produktów pielęgnacja nie będzie kompletna, a jej efekty dalekie od pożądanych.