Wakacje z dziećmi, czyli jak zapewnić atrakcyjny wypoczynek dla nas i naszych pociech?

Okres urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Ten najcieplejszy okres w roku chcemy wykorzystać na odpoczynek i naładowanie się energią, która pozwoli przetrwać kolejne jesienno – zimowe dni. Tak samo chcemy zadbać o wypoczynek naszych dzieci, które mają zgoła inne zapotrzebowania niż dorośli. Nasze pociechy potrzebują aktywności, ruchu oraz możliwości przeżycia wielu fascynujących je przygód. Jak je zapewnić? W jaki sposób zorganizować interesujące wakacje dla dzieci?

Wyjazdy z rodzicami

Zaczniemy od opcji, jaką najczęściej wybierają rodziny, czyli wspólne wyjazdy całą rodziną. Na taki urlop możemy się zdecydować w sytuacji, kiedy udało nam się zaplanować w pracy dni wolne z wyprzedzeniem i wypadają one właśnie w okresie wakacyjnym, od lipca do września. Jakie kierunki najczęściej wybieramy na wyjazdy rodzinne?

Bałtyk – oferta stosunkowo atrakcyjna cenowo, gdy wybieramy się na wypoczynek w domkach wczasowych lub prywatnych kwaterach. Istnieje możliwość odpoczynku na polu kempingowym, co daje szansę relaksu na łonie natury i z dala od miejskiego hałasu. Liczne automaty do gier przy plażach a także mnogość barów typu fast food przyciągają uwagę dzieci, które nakłaniają rodziców do kolejnych wydatków. Na plaży poza kąpielami w morzu w bardziej popularnych miejscowościach wypoczynkowych organizowane są letnie miasteczka, które oferują zarówno dla dzieci jak i dorosłych rożne aktywności fizyczne oraz konkursy, w których można wygrać drobne upominki i gadżety. Oprócz typowych nadmorskich rozrywek możemy znaleźć ciekawe miejsca do zwiedzania, jak na przykład Trójmiasto czy Międzyzdroje.

Góry – opcja dla aktywnych rodzin, gdzie poza malowniczymi krajobrazami Bieszczad czy Gór Świętokrzyskich poprawimy swoją kondycję fizyczną. Niestety na takim wyjeździe, w czasie największych upałów, schłodzimy się tylko na basenach. Wiele schronisk w górach czy ośrodków wypoczynkowych oferuje różnego rodzaju gry sportowe na swoich terenach bądź organizuje zajęcia na linach, jak na przykład różnego rodzaju parki czy zjazdy „tyrolką”.

Mazury – tutaj znajdziemy ciszę i relaks na najwyższym poziomie. W krainie rzek i jezior popływamy kajakami czy łodziami, znajdziemy łowiska wędkarskie a także wybierzemy się na poszukiwanie grzybów. Nie będą to jednak atrakcje ciekawe dla każdego dziecka, dlatego warto znaleźć takie miejsce, z którego będziemy mogli w dogodny sposób znaleźć interesujące miejsca do zwiedzania, jak parki dzikich zwierząt czy zamki rycerskie. Dobrym pomysłem będzie wykupienie zajęć w szkółkach nad jeziorami, dzięki którym dzieci nauczą się pływać lub manewrować na małych łódkach.

Wyjazdy zagraniczne – decydując się na tego typu wyjazd musimy pamiętać o wielu aspektach. Po załatwieniu wszystkich formalności, jak na przykład paszporty dla całej rodziny, sprawdźmy czy w ofercie biura wycieczek są organizowane atrakcje dla dzieci, abyśmy mogli chociaż kilka godzin odpocząć od pilnowania naszych pociech i przekazać je w ręce opiekunów. Podobnie jak nad polskim morzem, w dużych kurortach istnieje bardzo wiele kolorowych miejsc i gier, które przyciągają uwagę dzieci. Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych i starajmy się mieć ich cały czas na oku.

Kolonie i obozy dla dzieci

Czasem zdarza się taka sytuacja, kiedy nie możemy jechać razem z naszymi dziećmi, z uwagi na brak urlopu bądź dzieci są na tyle duże, że chcą wyjechać na wakacje bez rodziców. W takiej sytuacji możemy skorzystać z szerokiej oferty kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży organizowanych zarówno w kraju jak i za granicą. Na takich wyjazdach nasze pociechy mają zapewnioną wykwalifikowaną opiekę wychowawców – animatorów, którzy dbają nie tylko o bezpieczeństwo dzieci, ale także organizują im rozrywki na najwyższym poziomie. Kolonie dla księżniczek, ekstremalne wakacje, obozy taneczne, sportowe, harcerskie czy zagraniczne – to tylko niektóre z szerokiej gamy propozycji, które możemy dopasować idealnie do zainteresowań naszych dzieci. Różne jest zakwaterowanie na takich wyjazdach. Zaczynając od namiotów na mazurach, przez domki kilkuosobowe nad morzem, aż do kilkugwiazdkowych hoteli w Grecji. Nasz wybór zależy głównie od budżetu jaki przeznaczamy na wakacje dzieci oraz zainteresowań ich samych. Koszty wyjazdu organizowanego dla dzieci zaczynają się od około 1300zł za obóz harcerski za 3 tygodnie, ale mogą też wynosić około 2500zł za kilkudniowy wyjazd zagraniczny.

Aby nasze dzieci zapamiętały wakacje na długo powinniśmy pamiętać o ich potrzebach i zainteresowaniach, a także bezpieczeństwie. Niech wrócą do domu z uśmiechami na twarzach i naładowanymi akumulatorami na powrót do szkoły.