Czy węgiel ma przyszłość?

Opalanie budynków węglem ma wielowiekową tradycję. Surowiec ten jest ponadto wykorzystywany w przemyśle czy branży energetycznej na bardzo szeroką skalę. Mimo, że nadal jest to jedno z najważniejszych paliw na świecie, wiele wskazuje na to, że w najbliższych dekadach może się to zmienić. Warto dowiedzieć się, jakie problemy mogą czekać na tych, którzy pozostaną przy tym surowcu.

Zagrożenia dla środowiska

Od dawna mówi się o tym, że węgiel – przy wielu jego zaletach – jest paliwem bardzo szkodliwym dla środowiska naturalnego. W czasie jego spalania emitowany jest dym zawierający mnóstwo groźnych związków i substancji. Piece na węgiel nadal są jednym z głównych powodów dużego i bardzo niebezpiecznego zanieczyszczenia powietrza, z jakim zmagają się m.in. polskie miasta.Samo wydobycie węgla również stanowi coraz większe zagrożenie dla środowiska. Często odbywa się ponadto w niesprzyjających warunkach, niebezpiecznych dla górników.

Problemy z dostępnością

Jak pokazuje oferta dostępna na stronie Alpari.com.pl, w Polsce póki co nie ma problemów z dostępnością węgla. Na terenie całego kraju działają profesjonalne składy tego opału, które dostarczają zamówiony surowiec do różnych części Polski. Równocześnie stale pogarszająca się sytuacja na rynku może doprowadzić do poważnych problemów w tej kwestii. Sezon grzewczy 2022/23 zapowiada się pod tym względem szczególnie trudny. Sytuacja polityczna w Europie i kilka innych czynników sprawiło, że węgla może po prostu zabraknąć. Równocześnie w kolejnych latach można spodziewać się kolejnych problemów tego typu.

Lepsze alternatywy

Węgiel na pewno jeszcze przez długi czas nie wyjdzie z użytku. W wielu krajach zwyczajnie nie ma jeszcze możliwości zastąpienia go czymkolwiek lepszym. Samemu warto jednak rozważyć jak najszybsze przejście na inne rodzaje opału, tym bardziej, że wybór jest tu bardzo szeroki. Coraz większą popularnością cieszy się chociażby pellet. Pokazuje on, że przy podobnych cenach można ogrzewać dom opałem nie tylko wydajnym, ale również bezpiecznym dla środowiska.