Dla kogo badania prenatalne?

Badanie prenatalne to badanie przeznaczone dla kobiet w ciąży. Wykonuje się je w celu dokładnego sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Z badań prenatalnych może skorzystać każda ciężarna, ale niektóre kobiety w ciąży powinny wykonać je obowiązkowo.

Czy badanie prenatalne są inwazyjne?

Badania prenatalne są całkowicie bezinwazyjne, więc nie ma się czego obawiać. Takie badania nie sprawią bólu ani kobiecie, ani dziecku, które się w niej rozwija. Badanie prenatalne to po prostu bardzo szczegółowe USG, które pozwala wykryć ewentualne wady płodu. Jeżeli niektóre wady zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, to jeszcze w czasie trwania ciąży można zadbać o to, żeby dziecko urodziło się zdrowe. Dlatego badania prenatalne nie powinno nas przerażać. Dzięki niemu możemy bowiem zacząć leczenie naszego dziecka jeszcze w ciąży. Oczywiście, jeśli będzie taka konieczność.

Co wykrywa badanie prenatalne?

Badania prenatalne wykrywają choroby genetyczne, kardiologiczne oraz wady rozwojowe. To właśnie dzięki temu badaniu możemy wiedzieć już wcześniej czy nasze dziecko ma problemy z sercem bądź z rozszczepem podniebienia. Jeżeli będziemy mieć tę wiedzę już w ciąży, to mamy więcej czasu, żeby odpowiednio zareagować i zacząć działać.

Badanie prenatalne powie nam też o tym czy dziecko może urodzić się z zespołem Downa, zespołem Pataua czy zespołem Edwardsa. Zapewne właśnie to najbardziej przeraża przyszłych rodziców. Jednak nie rezygnujmy z badań prenatalnych, ponieważ nawet z najgorszą diagnozą możemy sobie poradzić. Jeśli będziemy wiedzieć wcześniej o ewentualnej nieuleczalnej chorobie, to będziemy mieć więcej czasu na oswojenie się z tą wiedzą i podjęcie decyzji. Jeżeli zaczniemy rozmawiać ze specjalistami, to być może okaże się, że nie taki diabeł straszny.

Czy badanie prenatalne jest obowiązkowe?

W czasie trwania ciąży każda kobieta musi wykonać obowiązkowe badania USG. Na dokładniejsze badanie prenatalne nie są kierowane wszystkie ciężarne, ale warto na to badanie się zdecydować, żeby mieć pewność, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Na badanie prenatalne kierowane są zazwyczaj kobiety, które zaszły w ciąże w późnym wieku lub istnieje podejrzenie jakiejś choroby genetycznej.