Na czym polega faktura marża?

Absolutnym hitem ostatnich miesięcy jest faktura marża – co trzeba wiedzieć podpowiemy w tym tekście.

Informacje o fakturze marża

W niektórych sytuacjach możemy mieć styczność z fakturą VAT marża, czyli dokumentem dotyczących specjalnej procedury rozliczania podatku. Takie sytuacje to przede wszystkim zakup używanego samochodu w komisie oraz telefonu komórkowego w jednym z serwisów aukcyjnych. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są zalety stosowania faktury VAT marży, a także podpowiemy, kto może ją wystawić. Polskie przepisy podatkowe są niestety bardzo skomplikowane, a do tego często się zmieniają. To sprawia, że czasami nawet doświadczeni doradcy podatkowi lub prawnicy mają problem ze zrozumieniem niektórych kwestii. Dlatego tak ważna jest obserwacja wszystkich zmian, żeby być na bieżąco i móc reagować.

Pojęcie marży

Niezwykle istotne jest zrozumienie pojęcia marży w podatku VAT. Jest to różnica między ceną nabycia a kwotą należności zapłaconej przez nabywcę towarów lub usług. Później jeszcze różnicę trzeba pomniejszyć o pełną kwotę podatku. To powoduje, że sprzedawca oferujący towar lub usługę odprowadza podatek VAT tylko od marży. Gdy odliczy podatek od marży to nie może później odliczyć tego samego VAT-u z faktury zakupu. Tylko na pozór wydaje się to skomplikowane. W rzeczywistości zasada działania faktury VAT marża jest bardzo prosta i nawet mało doświadczone oraz początkujące osoby powinny zrozumieć konstrukcję.

Rozliczenie podatku VAT

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych doradców podatkowych, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią wśród klientów. Należy pamiętać, że sam sposób rozliczenia faktury VAT marża jest zdecydowanie bardziej korzystny dla sprzedawców. W przypadku zasad ogólnych podatek VAT trzeba rozliczyć od ogólnej wartości sprzedanych usług lub towarów. Jedynie prowizja, którą pobiera sprzedawca jest opodatkowana przy fakturze VAT marża. Skutkiem tego jest oczywiście niższy podatek odprowadzany przez sprzedawcę do urzędu skarbowego. Warto dodać, że w ustawie o VAT zostały opisane zasady, które dokładnie wyjaśniają zasadę działania faktury marża. Przy sprzedaży towarów używanych należy używać oznaczenia „procedura marży – towary używane” jeśli stosujemy fakturę marża. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jakie zalety ma Faktura marża – co trzeba wiedzieć zostało powiedziane powyżej.