Jakie są najważniejsze parametry nowoczesnych tokarek?

Jakie są najważniejsze parametry nowoczesnych tokarek?

Wybierając tokarkę do swojego warsztatu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które mają bezpośredni wpływ na wydajną pracę. Kluczem do sukcesu jest oczywiście to, aby dopasować sprzęt do obrabianego materiału. Obecnie wyróżnić można tokarki do drewna i metalu.

Prędkość skrawania

Jednym z najważniejszych parametrów każdej tokarki jest oczywiście prędkość skrawania. Większość producentów podaje ten parametr w obrotach na minutę, dzięki czemu bez problemu można porównać wszystkie dostępne na rynku urządzenia. Jak łatwo się domyślić im większa jest prędkość skrawania, tym oczywiście szybciej i znacznie bardziej efektywniej można pracować.

Niestety bardzo często wraz z przyśpieszeniem znacząco spada precyzja obróbki danego materiału. Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej postawić na nowoczesne tokarki, które oferują możliwość regulowania prędkości skrawania. W ten sposób możliwe jest perfekcyjne dopasowanie obrotów do konkretnych przedmiotów.

Głębokość skrawania i posuw

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest głębokość skrawania. Mowa tutaj oczywiście o parametrze, który informuje nas jak gruba ilość obrabianego surowca może zostać pobrana w trakcie jednego przejścia narzędzia skrawającego. Przy tym parametrze należy poszukać idealnego kompromisu pomiędzy precyzją, a szybkością skrawania.

Wskaźnikiem dobrej tokarki jest także jej posuw, czyli przesunięcie noża skrawającego, które wykonane jest w trakcie jednego obrotu obrabianego materiału. Tokarka opisywany ruch może wykonywać w dwóch płaszczyznach. Wyróżnić można nie tylko posuw wzdłużny, ale również posuw poprzeczny.

Odpowiednia siła skrawania ma znaczenie

Dobra tokarka spełniać będzie swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy zaoferuje odpowiednią siłę skrawania. Siła ma bezpośredni wpływ na intensywność, z którą oddzielone są wióry od obrabianego przedmiotu.

Duża siła niezbędna jest oczywiście przy kompleksowej obróbce metalu. Jeżeli wybierzemy tokarkę o małej mocy, to niestety znacznie obniży się komfort pracy. Co gorsze żywotność samej maszyny drastycznie spadnie. Najbezpieczniejszym wyborem są tokarki od renomowanych producentów, którzy dodatkowo zapewniają swoim klientom specjalistyczny serwis.