Jak bezpiecznie używać odplamiaczy do dywanów?

Jak bezpiecznie używać odplamiaczy do dywanów?

Odplamiacze do dywanów cieszą się ogromną popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ułatwiają one utrzymanie czystości i pozbycie się nawet starych i trudnych plam. Równocześnie należy pamiętać, że odplamiacze to silne środki chemiczne i należy używać ich poprawnie. O czym warto wiedzieć? Jak bezpiecznie stosować te preparaty?

W rękawiczkach

Przede wszystkim odplamiacz do dywanów powinien być używany wyłącznie w rękawiczkach. Należy koniecznie ograniczyć jego ewentualny kontakt ze skórą. W żadnym wypadku nie powinno się pozwolić na bezpośredni kontakt substancji chemicznej z ciałem. Może to doprowadzić do wystąpienia podrażnień oraz do przesuszenia naskórka.Im mniejszy kontakt ze skórą, tym lepiej. Oczywiście rękawiczki są niezbędne podczas całego sprzątania, niezależnie od tego, jakiego rodzaju preparaty są używane. Tylko tak można ograniczyć negatywny ich wpływ na organizm.Odplamiacz do dywanów nie może mieć kontaktu z oczami i jamą ustną. Jeśli do tego dojdzie, to koniecznie należy skontaktować się z lekarzem i poprosić o fachową pomoc. Warto też wziąć ze sobą produkt lub jego etykietę, na której opisano jego skład.

Test koloru

Odplamiacze do dywanów w niektórych sytuacjach mogą powodować przebarwienia włókien. Zdarza się tak zwłaszcza w przypadku stosowania wyjątkowo silnych środków chemicznych. Takie produkty zwykle są zarezerwowane do profesjonalnego użytku, co jest związane z ich skoncentrowanym składem.Przed aplikacją odplamiacza do dywanów na plamie, lepiej jest sprawdzić jego działanie na konkretnym rodzaju dywanu. W tym celu wykonuje się test koloru. Polega on na nałożeniu niewielkiej ilości środka w mało widocznym miejscu. Następnie należy odczekać od kilkunastu minut do doby i przekonać się, czy włókna zmieniły kolor.Jeśli zastosowany produkt nie wpłynął negatywnie na stan dywanu, nie zmienił koloru włókien ani ich widocznie nie osłabił, to można z powodzeniem zdecydować się na użycie na go głównej plamie. Dzięki temu można mieć pewność, że nie uszkodzi on wykładziny.