Wielu osobom wydaje się, że obecnie trudno jest zdecydować się na przykład na dobrej jakości śruby, nakrętki itp. W tym celu na pewno warto stawiać na elementy spełniające określone normy. Na początek dobrze jest jednak poznać od kuchni te oznaczenia ISO/DIN/PN. Jakie informacje dobrze byłoby zatem jak najszybciej zdobyć? W jakich sytuacjach rzeczywiście przydaje się konwersja norm ISO/DIN/PN?
Normy ISO/DIN/PN – najważniejsze informacje
Rozpocznijmy od norm, które są zdecydowanie najbardziej powszechne. Odpowiada za nie na co dzień Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Normy ISO są stosowane rzecz jasna choćby w Polsce. Co ciekawe, nasz kraj przystąpił do tej organizacji już w roku założenia. Było to w 1947 roku. Wcześniej w branży operowała natomiast Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (określana jako ISA).
W Polsce stosowane są również normy DIN – choćby ze względu na kwestie historyczne. Sama nazwa pochodzi zaś od Deutsches Institute für Normung – warto to sobie zapamiętać. Niemiecki Instytut Normalizacyjny został założony w 1917 roku. Ciekawostką jest to, że na początku był on określany jako Komitet Normalizacyjny do spraw Budowy Maszyn (Normalienausschuss für den allgemeinen Machinenbau). Natomiast pierwsza norm DIN powstała i została opublikowana w 1918 roku. Polski Komitet Normalizacyjny odpowiada za PN. Z jednej strony możemy być dumni, że coś takiego mamy na terenie naszego kraju. Druga strona medalu jest taka, że Polskie Normy obowiązują tylko u nas.
Kiedy przydaje się konwersja norm?
Naprawdę w wielu sytuacjach. Normy ułatwiają na przykład międzynarodową wymianę dóbr i usług. Chcecie kupić od kogoś z zagranicy nakrętki samohamowne z wkładką poliamidową? A może macie zamiar je sprzedać osobie z innego państwa? W takiej sytuacji najlepiej znać normę ISO lub ewentualnie DIN. W tym momencie posiadacie wiedzę jedynie na temat oznaczenia ustanowionego przez Polski Komitet Normalizacyjny? W tej sytuacji przydaje się zatem tabela konwersji norm ISO/DIN/PN. Trzeba wpisać w odpowiednie miejsce PN 82175. Wystarczy tylko kilka, co najwyżej kilkanaście sekund, aby dowiedzieć się, jak elementy tego typu są określane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną oraz Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Uwzględniając nakrętki samohamowne z wkładką poliamidową, wyróżniamy takie normy, jak DIN 985/ISO 10511. To wystarczy, aby zapobiegać powstawaniu różnych barier technicznych pomiędzy stroną sprzedającą oraz kupującą.