Dobry program do fakturowania – czym powinien się charakteryzować?

Dobry program do fakturowania – czym powinien się charakteryzować?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, jest zobowiązany do wystawiania faktur. Są to podstawowe dokumenty, które potwierdzają wykonanie usługi lub sprzedaży. Wybierając dobry program do fakturowania powinno się kierować przede wszystkim swoją wygodą i chęcią usprawnienia pracy swojego przedsiębiorstwa.

Jaki powinien być najlepszy program do faktur?

Dobry program do fakturowania to taki, który będzie wystawiał dokumenty zgodne z przepisami prawa podatkowego – a ponieważ często się one zmieniają, powinien mieć funkcję automatycznej aktualizacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle wystawiona faktura może narazić przedsiębiorcę na wysokie kary finansowe.Istotną funkcją będzie także możliwość pobierania danych klientów z bazy GUS, a także możliwość ich weryfikowania w KRD, aby potwierdzić ich wiarygodność. Program do fakturowania powinien mieć także możliwość wglądu do bazy w Ministerstwie Finansów, aby sprawdzić, czy firma, z którą ma się współpracować, jest czynnym płatnikiem Vat. Wszystkie dane powinny być odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z RODO.

Inne istotne funkcje w programie do fakturowania

Profesjonalny program do fakturowania tworzy automatycznie katalog towarów i usług. Dzięki temu właściciel lub księgowy nie musi za każdym razem, przy wystawianiu faktur, wpisywać konkretnych danych dotyczących produktów. Wystarczy wpisać samą nazwę, a reszta wyskoczy automatycznie. Dzięki takiemu katalogowi można również szybko sprawdzić stany magazynowe i zorientować się, czego brakuje.

Co jeszcze przyda się w programie do wystawiania faktur?

Program do wystawiania faktur powinien mieć także możliwość wystawiania dokumentów w obcych językach oraz obliczania należności w innej walucie niż złotówka.Program taki powinien mieć także przejrzysty interfejs, a także stałe połączenie z internetem i być mobilny. Pozwoli to właścicielowi na możliwość wystawiania faktur wszędzie i o każdej porze. Przedsiębiorca będzie miał także cały czas wgląd w sprzedaż lub zrealizowane usługi, nawet podczas zagranicznego urlopu.