Europaleta z plastiku – co powinniśmy o niej wiedzieć?

schoellerallibert.com - scho euro (2).jpg

Dzisiejszy transport to w dużej mierze pewne schematy działania oraz obecna na każdym kroku standaryzacja. Dotyczy to nie tylko procedur i zabezpieczeń, lecz przede wszystkim metod transportu. Doskonałym przykładem są oczywiście europalety, które jednak cały czas są unowocześniane — dowodem na to może być powstanie ostatnimi laty palety z plastiku.

Najważniejsze cechy plastikowych europalet

Standardowa, używana od dekad paleta wykonana jest z drewna. Cechuje się dużą wytrzymałością, świetnie znosi trudy transportu oraz jest stosunkowo tania. Niestety jej olbrzymią wadą jest dość mały okres używalności, który zwykle wynosi maksymalnie 2 lata. Nic więc dziwnego, że tak wielkim powodzeniem zaczynają cieszyć się palety z plastiku, które mogą być używane nawet przez dekadę.Czy to koniec zalet plastikowych palet? Oczywiście nie, gdyż cechują się one dodatkowo niską wagą, a także faktem, że mogą być wypożyczane. Czy wypożyczanie europalet jest jednak dobrym rozwiązaniem?

Europaleta kupno czy wynajem?

Firma transportowa musi mieć na stanie ogromne ilości palet. Używane są one niemal codziennie i przy każdym transporcie. Większość firm kupuje palety i przechowuje ich nadmiar w razie większego zapotrzebowania. Generuje to jednak spore niepotrzebne koszta. Można to zmienić poprzez wypożyczanie palet.Wypożyczona paleta jest oczywiście o wiele tańsza, a dodatkowo nie zajmuje niepotrzebnie przestrzeni magazynowej. Co więcej, dzięki natychmiastowemu dostępowi do dowolnej liczby palet można niemal natychmiast reagować na napływające większe zlecenia. Firma staje się tańsza w funkcjonowaniu, a także elastyczniejsza.

Palety plastikowe produkcja i przetwarzanie

Co jeszcze powinno się wiedzieć o plastikowych europaletach? Zapewne sporo osób zastanawia się na tym, jak są one produkowane, także, w jaki sposób się je przetwarza. W końcu mowa jest o tworzywie skrajnie nieekologicznym, które zagraża środowisku.Paleta z tego materiału powstaje ze specjalnych związków plastiku, które gwarantują nie tylko wysoką trwałość, lecz także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, tworzywo to może zostać łatwo przetworzone — jeśli paleta ulegnie uszkodzeniu i dalsze jej użytkowanie stanie się niemożliwe, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby plastik przetopić i wykorzystywać go do produkcji innych produktów. Mowa tu jest więc o obiegu zamkniętym, który znacznie ogranicza wpływ na środowisko naturalne. Co więcej, wielu specjalistów wskazuje, że taki obrót materiału sprawia wręcz, że pozytywnie oddziałuje się na środowisko.