Jaka jest różnica pomiędzy kompresami jałowymi a niejałowymi?

sklep salva (21).jpg

Zakup kompresów włókninowych może być wyzwaniem. Jeśli nie wiesz, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, to możesz zastanawiać się nad tym skąd biorą się tak duże różnice w cenach poszczególnych produktów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy kompresy są jałowe, czy nie. Na czym polega różnica? Kiedy warto wybierać jałowe kompresy?

Kwestia sterylizacji

Kompresy włókninowe jałowe są droższe od niejałowych ze względu na to, że zostały poddane procesowi, w którym usunięto z nich formy przetrwalnikowe bakterii, wirusów, pierwotniaków oraz zarodniki grzybów. Takie kompresy są bezpieczne i można ich używać do przygotowywania opatrunków czy oczyszczania pola zabiegu. Dzięki temu, że kompresy są pozbawione biologicznego zagrożenia, to można używać ich nawet właściwie w każdej sytuacji.

Kompresy niejałowe nie zostały poddane sterylizacji. Można ich używać do przemywania ran, które nie są otwarte i nie ma w nich dostępu do krwi. Mogą też sprawdzić się do przecierania płytki paznokcia, bo w przeciwieństwie do wacików nie pozostawiają po sobie żadnych pyłków. Kompresy włókninowe niejałowe można używać także do przemywania blizny po pępowinie u noworodków. Mogą też być wykorzystane podczas codziennej higieny niemowlęcia np. do przemywania okolic cewki moczowej podczas wymiany pieluchy. Kompresy bez wątpienia są wielozadaniowe, więc powinno się mieć je pod ręką.

Odpowiednio zapakowane

Kompresy włókninowe, które zostały wyjałowione, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zabrudzeniem. Z tego powodu każdy z nich powinien zostać zapakowany oddzielnie. Nie jest to może przyjazne środowisku, ale konieczne, by utrzymać efekt procesu sterylizacji. Kompresy nie nadają się do ponownego użycia, więc zawsze należy jak najszybciej po zabrudzeniu wyrzucić je do śmieci i nie ryzykować, że będą miały kontakt z produktami wyjałowionymi.

Kompresy włókninowe niejałowe z kolei mogą być przechowywane w zbiorczych pojemnikach bez oddzielających je od siebie folii. Warto zadbać o to, by opakowanie zbiorcze kompresów było cały czas zamknięte i by nie przedostawał się do nich kurz, pyłki czy inne zanieczyszczenia. Nawet jeśli kompresy nie są jałowe, to koniecznie trzeba uważać, by nie zabrudzić ich dodatkowo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy włókninowe.