Lokaty bankowe, są to konta bankowe działające na określonych warunkach. Na takie konto wpłacane są pieniądze. Nie możemy nimi dysponować przez określony w umowie czas. W tym czasie naszymi pieniędzmi dysponuje wybrany przez nas bank. Inaczej można by powiedzieć, że lokata to kredyt, który my udzielamy bankowi na zasadach określonych w umowie. Bank zobowiązuje się zwrócić nam pieniądze wraz z odsetkami, ale pomniejszone o podatek belki (19%) w konkretnym czasie. Są banki, które proponują lokaty nie objęte tym podatkiem. Warto zapytać w kilku różnych bankach o oferty. Plusem niewątpliwie jest to, że przy lokacie o stałym oprocentowaniu jesteśmy w stanie obliczyć zysk, jaki powinniśmy osiągnąć po jej zakończeniu. Obliczenia takie jednak nie uwzględniają inflacji.
Najważniejsze cechy charakteryzujące daną lokatę.
Podczas wyboru lokaty odpowiedniej dla nas możemy natrafić na takie cechy charakterystyczne:
- Wysokość oprocentowania – wysokość ta jest uzależniona między innymi od stopy podatkowej w danym czasie. Nie da się ukryć, że na tą cechę ludzie zwracają szczególnie uwagę.
- Czas trwania lokaty – inaczej określony czas, w którym nie możemy dysponowani naszymi pieniędzmi.
- Rodzaj oprocentowania – lokata może mieć oprocentowanie zarówno stałe, jak i zmienne.
- Kapitalizacja – określa czas naliczania odsetek. Odsetki powinny być doliczane do środków na koncie. Są jednak przypadki, kiedy odsetki wypłacane są do użytku właściciela lokaty.
- Dalsze postępowanie po zakończeniu lokaty – Zazwyczaj po zakończeniu lokaty, jeśli właściciel nie odbierze pieniędzy, lokata automatycznie jest przedłużana. Może być również otwarta przez bank na nowo, niestety zazwyczaj z niższym oprocentowaniem.
- Możliwość zerwania lokaty – Inaczej mówiąc są to określone w umowie warunki, na których lokata może być zerwana.
Czy lokata to opłacalne źródło pieniędzy?
Jak w większości przypadku i tutaj wszystko zależy od punktu widzenia danego klienta. Na pewno lokata jest bezpieczniejsza i bardziej opłacalna od odkładania do tak zwanej skarpety. Również jeśli nasze oszczędności są przechowywane na nieoprocentowanym rachunku, jak najbardziej lokata będzie godna polecenia. Lokata przede wszystkim chroni pieniądze przed inflacją. Nasza skarpeta tego nie potrafi. Jeśli jednak porównamy lokatę z innymi metodami inwestowania, na pewno znajdziemy lepsze rozwiązania na powiększenie naszych pieniędzy. Niewątpliwym atutem jest to, że lokata daje nam stu procentowe bezpieczeństwo. Minusem jednak jest minimalny dochód, jaki możemy uzyskać wybierając tą właśnie metodę pomnażania oszczędności.
Kilka rad na zakończenie.
Każdy, kto ma oszczędności i szuka odpowiedniej metody na ich pomnożenie powinien odwiedzić nie jedną, a kilka placówek. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem jest właśnie lokata. Dla innych ten sposób jest raczej nieopłacalny. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek rozwiązanie rozważmy, czego oczekujemy i jakie mamy możliwości. Jeśli nie posiadamy zbyt wielkiej wiedzy w tym temacie, poszukajmy doradcy, który odpowiednio nas pokieruje.