Palety z tworzywa sztucznego – zalety i wady

Palety z tworzywa sztucznego – zalety i wady

Palety z plastiku wykorzystywane są coraz częściej nie tylko w halach magazynowych, lecz przede wszystkim w samochodach transportowych. Wielu przedsiębiorców, zanim je zakupi woli poznać wszystkie ich najważniejsze zalety, lecz przede wszystkim wady. Czym się więc charakteryzują palety z tworzywa sztucznego?

Palety z tworzywa — najważniejsze zalety

Co sprawia, że takie palety charakteryzują się coraz większą popularnością? Być może dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, lecz ich niewątpliwą zaletą jest ogromna trwałość. Wiele osób sądzi, że plastik jest kruchy i nie nadaje się do takich zastosowań, lecz jest przeciwnie. Każdy producent palet plastikowych deklaruje, że bez trudu zniosą one nawet 10 lat użytkowania. Warto w tym miejscu wspomnieć, że główny konkurent, czyli paleta drewniana, musi być naprawiana już po roku.Kolejną bardzo dużą zaletą jest aspekt ekologiczny. Może się wydawać, że plastik nie jest zbyt dobrym tworzywem dla środowiska, lecz jeśli weźmie się pod uwagę, że taka paleta jest tak długo wykorzystywana, a także może być całkowicie poddana recyklingowi, to zaczyna to wyglądać zupełnie inaczej.Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, że Palety z tworzywa sztucznego bardzo łatwo można wyczyścić, nie są podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także nie przechodzą zapachami czy też się nie plamią. Oznacza to, że idealnie sprawdzą się np. do transportowania żywności.

Czy palety z tworzyw sztucznych mają jakieś wady?

Jak można się bez trudu domyślić, taka paleta nie jest całkowicie wolna od wad i pewne minusy posiada. Niewątpliwą niedogodnością podczas zakupu jest bardzo wysoka cena, która jest znacznie wyższa niż palety drewnianej. Wada ta mimo wszystko może być przez wielu przedsiębiorców zaakceptowana, ponieważ taki wydatek jest jednorazowy i przez wiele kolejnych lat nie trzeba się martwić zakupem nowych palet.Nie da się ukryć, że paleta plastikowa jest bardzo podatna na odkształcenia. Jeśli więc przewozić się na niej będzie ładunek przekraczający dopuszczalną masę takiej palety, mogą powstać nieusuwalne uszkodzenia. Wiedzieć jednak trzeba, że są to przypadki bardzo rzadkie, ponieważ taka paleta charakteryzuje się mimo wszystko większą ładownością niż drewniana.