Rodzaje śrub

Bardzo dużo osób chce zdecydować się na dobrej jakości śruby. Mamy sporo rodzajów elementów złącznych tego typu. Między innymi są to śruby z łbem lub gniazdem sześciokątnym. Czym cechują się takie właśnie akcesoria?

Śruby z łbem sześciokątnym

W tej grupie wyróżniamy między innymi śruby sześciokątne z pełnym gwintem, śruby drobnozwojne sześciokątne z pełnym gwintem albo akcesoria tego typu z gwintem niepełnym itd. Można także kupić elementy złączne posiadające normy DIN 931/ISO 4014/PN 82101. Czym charakteryzują się takie właśnie akcesoria? Śruby sześciokątne mają metryczny rodzaj gwintu. Występują w pięciu różnych klasach wytrzymałości mechanicznej (5.6, 5.8, 8.8, 10.9 i 12.9). Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Tego typu elementy złączne powstały z różnych materiałów. Okazuje się, że do ich produkcji posłużyła nie tylko stal nierdzewna A2. Wykorzystano tutaj również stal węglową, stal kwasoodporną A4 lub stal kwasoodporną A4-80 itp. Akcesoria z tej kategorii zostały starannie zabezpieczone przed korozją. Mamy tutaj do wyboru nie tylko pokrycie surowe lub czernione. Fachowcy wykorzystują nierzadko – w tym przypadku – ocynkowanie galwaniczne, ogniowe lub płatkowe. Stosują również w pewnych sytuacjach niklowanie.

Gdzie śruby tego typu – należące do grupy elementów z łbem sześciokątnym – mogą być zastosowane? Na przykład biorąc pod uwagę konstrukcje lokalizowana na zewnątrz. Są one bowiem bardzo odporne na korozję. Znakomicie sprawdzają się w takich branżach, jak motoryzacyjna lub budowlana. Mogą być także stosowane w szeroko rozumianym przemyśle.

Śruby z gniazdem sześciokątnym

Jakie wyróżniamy inne rodzaje elementów tego typu? Nie brakuje osób, które chętnie decydują się na śruby z gniazdem sześciokątnym. Jakie tutaj opcje są jednak do wyboru? To między innymi elementy imbusowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydać swoje pieniądze na śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym (DIN 7991/ISO 10642). W tej grupie mamy także śruby z łbem kulistym podkładkowym lub śruby imbusowe. Oczywiście, to tylko kilka z dostępnych opcji, ponieważ wyboru jest tutaj pod dostatkiem. Nie brakuje także elementów złącznych, które nie zostały sklasyfikowane do wyżej wymienionych kategorii. W tej grupie znajdują się między innymi śruby zamkowe, dwustronne, kciukowe, oczkowe, wieńcowe, drążone itp. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że Klienci przeglądają wszystkie wyżej wymienione kategorie i cały czas nie mogą znaleźć najlepszego, perfekcyjnego rozwiązania. W takim położeniu można liczyć na pomoc ekspertów. Okazuje się, że fachowcy są bowiem w stanie starannie (na zamówienie) wykonać elementy, które będą odpowiednio pasowały.