Uszy powinno się regularnie czyścić, jednak wielu z nas robi to nieprawidłowo. Słuch to bardzo ważny narząd, który pozwala nam normalnie funkcjonować oraz cieszyć się pięknem otaczającego nas świata. Jednak o uszy i słuch należy dbać, a niestety, wiele osób ma o tym nikłe pojęcie. Czy wiesz jak zadbać o swoje uszy?
Tego na pewno nie rób swoim uszom
To co zbiera się w naszych uszach to woskowina. Wiele osób traktuje ją jako objaw brudu i braku higieny – nic bardziej mylnego! Jest ona zupełnie naturalna i jednocześnie bardzo potrzebna naszym uszom. Woskowina gromadzi się zazwyczaj w zewnętrznym przewodzie słuchowym i powstaje w wyniku pracy gruczołów łojowych oraz potowych. Zawiera również włosy oraz złuszczony nabłonek. Ma ona bardzo ważne zadanie – zatrzymuje kurz i brud przed dalszym dostaniem się do przewodu słuchowego.
Dlatego największym błędem jest czyszczenie uszu popularnymi patyczkami higienicznymi. Patyczki mogą pomóc w dbaniu o małżowinę uszną, ale nie o sam kanał słuchowy. Używając patyczków wewnątrz ucha, nie usuwamy woskowiny, a jedynie wpychamy ją głębiej, co może prowadzić do tworzenia czopów, które zatkają nam uszy. Patyczkiem możemy również przebić błonę bębenkową lub doprowadzić do mechanicznych urazów wnętrza naszych uszu.
Bezpieczne metody czyszczenia uszu
Aby w bezpieczny oraz naturalny sposób dbać o higienę uszu, sięgnijmy po specjalistyczne spray’e oczyszczające, które delikatnie i stopniowo rozpuszczą zbędną woskowinę. Wygodna forma użycia zapewnia łatwość oraz bezpieczeństwo stosowania. Ten sposób jest najbezpieczniejszy, a do tego możemy to zrobić samodzielnie. Co jednak zrobić, gdy w naszych uszach pojawił się czop z woskowiny, który utrudnia nam słyszenie oraz normalne funkcjonowanie?
Na początku możemy użyć spray’u do uszu kilka razy dziennie. Jednak jeśli to nie pomaga, należy udać się do specjalisty, który wykona płukanie ucha.
Gdzie szukać pomocy?
Wbrew pozorom czop woskowinowy to bardzo popularny problem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Poza oczywistym dyskomfortem związanym ze słuchem, przy zatkaniu uszu można zaobserwować następujące objawy:
- ból ucha;
- uczucie pełności w uchu;
- zawroty głowy;
- kaszel;
- świąd ucha.
Jeśli zauważyliśmy u siebie powyższe objawy, a spray lub krople nie pomagają, należy zdecydować się na płukanie ucha. Można spróbować wykonać taki zabieg samodzielnie, wykorzystując do tego buteleczkę z rurką oraz sól fizjologiczną, które kupisz w aptece. Jednak jeśli nie mamy pewności, co do skuteczności takiego zabiegu – udajmy się do laryngologa. Zabieg jest bezbolesny, a jego wykonanie trwa zaledwie kilka minut.