Chcę coś zmienić!

Każdy z nas, świadom swoich zalet, ale także wad, chciałby coś w sobie zmienić. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni z aktualnego położenia, dostrzegamy takie kwestie, które można by było w jakiś sposób poprawić, zmienić na lepsze (poziom posługiwania się językiem obcym, asertywność) oraz wady,które zdecydowanie należałoby usunąć (uciążliwe odkładanie wszystkiego na później, brak asertywności). Pomimo że cechy osobowości opisuje się jako w miarę stabilne wzorce zachowania, to jednak, my jako samodzielne jednostki, mamy wpływ na swoje postępowanie i kształtowanie nawyków.

Najtrudniejszy przeciwnik na drodze do zmiany.

Niezależnie od wyznaczonego celu: próby schudnięcia dziesięciu kilogramów czy zwiększenia swojej grupy znajomych, podstawą do zmiany jest wewnętrzna motywacja. Wyznacznikiem sukcesu jest chęć zmiany, pochodząca ze środka, próby utrzymywania jej nawet mimo chwilowego spadku formy i nieustanne dążenie w wyznaczonym kierunku. Głównym przeciwnikiem w tej rywalizacji jesteśmy dla siebie my sami. Stajemy przed dylematem pozostania w dobrze znanej strefie komfortu i rozpoczęcia nowego etapu, o którym jeszcze nic nie wiemy, który może budzić lęk. Pozostanie w obecnej sytuacji, choćby przez brak podejmowania działań, pogłębia jedynie poczucie porażki i zmniejsza chęci do podejmowania dalszych kroków. Najważniejszą kwestia pozostaje pokonanie wewnętrznego oporu, podtrzymywanie wewnętrznej motywacji i regularne zmierzanie do celu.

Jak w kilku krokach podjąć wyzwanie zmiany siebie.

1. Skończ z samooskarżeniami. Podcinasz własne skrzydła, tracisz grunt pod nogami i nie pozwalasz podjąć żadnej zmiany. Zamiast kolejny raz wyrzucać sobie, że zjadłaś za dużo czekolady zastanów się,dlaczego tak zrobiłaś, z czego to wynika i jak to zmienić albo zastąpić. Bezustanne obwiniane na pewno nie pomoże w zmianie.

2. Nazwij swój lęk. Zamiast ciągle uciekać przed czymś. Stań ze swoim lękiem w twarzą w twarz i jasno go określ. Przed czym tak naprawdę uciekasz?

3. Napisz dobre i złe skutki, wynikające z wprowadzanej zmiany oraz czynniki i sytuacje, które mogą utrudnić wprowadzenie zmian oraz wspomóc jej osiągniecie. Mając taką listę możesz skorzystać z niej w trudniejszych momentach i wykorzystać zapisany punkt.

4. Stwórz awaryjne sytuacje. Każdy na swoje drodze napotyka trudności. Próba wprowadzenia zmiany również może spotkać się z jakimiś problemami: zniechęceniem, znużeniem. Przygotowując wcześniej rozwiązania, będziesz miała gotowy przykład jak radzić sobie z trudnymi emocjami.

5.Rozplanuj cel, podziel go na mniejsze etapy. Znasz to przysłowie:” nie od razu Kraków zbudowano?”. Nie można wszystkiego mieć za pierwszym razem, małymi kroczkami i wytrwałą pracą zdobędziesz swój cel.