Higiena rąk – jakich środków używać?

Higiena rąk – jakich środków używać?

Pandemia covid-19 z pewnością przypomniała nam wszystkim, dlaczego warto pamiętać o regularnym myciu rąk. Mycie dłoni usuwa nie tylko zabrudzenia widoczne gołym okiem, ale przede wszystkim przeniesione tam z otoczenia drobnoustroje chorobotwórcze. Jakich środków do mycia i dezynfekcji rąk warto używać?

Mycie rąk – podstawy

Przede wszystkim warto pamiętać, że proste umycie dłoni wodą z mydłem to świetny sposób na pozbycie się większości zabrudzeń i drobnoustrojów chorobotwórczych. Myjąc ręce, należy pamiętać o dokładnym pokryciu mydłem również wierzchów dłoni i przestrzeni między palcami.

Jeśli mamy do wyboru mydło w kostce i mydło bakteriobójcze w płynie, warto wybrać to w płynie. Mydło w kostce wchodzi w bezpośredni kontakt z dłońmi, a tym samym może przenosić drobnoustroje na powierzchni, co jest niemożliwe w przypadku mydła w płynie.

Dezynfekcja dłoni

Warto nosić przy sobie buteleczkę płynu lub żelu do dezynfekcji, który umożliwia nam szybkie wyczyszczenie rąk w warunkach, kiedy nie możemy ich umyć. Tak jak się nauczyliśmy podczas pandemii – mienie czystych rąk na pewno nam nie zaszkodzi.

Dłonie warto zdezynfekować przed każdym posiłkiem, szczególnie jeśli spożywany pokarm ma z naszymi rękami bezpośredni kontakt, jak na przykład lody w rożku czy popcorn. Nie zaszkodzi także dezynfekcja rąk po witaniu się uściskami dłoni z większą ilością osób czy po wizycie w takich miejscach publicznych, jak sklepy czy biblioteka.

Naturalne środki do higieny rąk

Zarówno jeśli chodzi o środki do dezynfekcji, jak i mydło bakteriobójcze w płynie, które powinno znajdować się w każdej łazience, warto postawić na kosmetyki oparte na substancjach pochodzenia naturalnego. Są nie tylko przyjazne środowisku, ale także naszej skórze, rzadziej wywołując podrażnienia czy wysypki.

Naturalnymi substancjami o silnym działaniu antywirusowym, antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym są olejki eteryczne, na przykład olejek eukaliptusowy oraz olejek z drzewa herbacianego. Ich silne działanie przeciw drobnoustrojom jest dowiedzione naukowo, a dodatkowo pięknie pachną.