Markizy czy rolety wewnętrzne? Jakie wybrać akcesoria do okien dachowych?

Markizy czy rolety, które mają zastosowanie do okien dachowych, dają możliwość skutecznego ograniczania dopływu ciepła. Ich skuteczne zastosowanie doprowadza do nie przegrzewania pomieszczenia od zewnątrz. Wiadomo, że latem na poddaszu jest szczególnie gorąco, dlatego aby się nie nagrzewało, okna dachowe zazwyczaj wyposażane są także w osłony wewnętrzne do których zaliczamy rolety, żaluzje albo plisy.
Co wybrać?

Rodzaje osłon do okien dachowych

Markizy do okien połaciowych – jest to osłona zewnętrzna

Markizy zwijane są na wałek ze sprężynką, który jest ukryty w specjalnej kasecie montowanej w ramie okiennej. Rozwinięte markizy nie przylegają do szyby, co pozwala na swobodny przepływ powietrza. Materiał z którego są zrobione, zależy od wyboru. Mogą być zrobione są z tak zwanej siateczki PCW (o różnym stopniu prześwitu) albo ze sztucznych włókien szklanych, które są odporne na czynniki atmosferyczne.
Zaletą markiz jest efektywność redukcji ciepła słonecznego i światła, przy nie zasłanianiu widoku przez okno oraz w przypadku opadów deszczu, tłumią szum. Produkowane są głównie w kolorach bieli po ciemny szary.

Rolety wewnętrzne do okien dachowych

Rolety wewnętrzne poza regulacją ciepłą i światła wpadającego na poddasze, są także elementem dekoracyjnym. Bazując na szerokiej ofercie asortymentowej, różnych wzorach czy kolorach, można ustylizować wnętrze nadając mu charakter.
Wyróżniamy trzy typy rolet wewnętrznych do okien dachowych:
  • Rolety standardowe do okien dachowych.
  • Wykonywane są z poliestru impregnowanego. Mają dobrą wytrzymałość, nie przecierają się tak szybko, nie strzępią, można je czyścić. Materiał jest zrolowany na wałku zawierającym sprężynę schowaną w górnej, aluminiowej listwie. Posiada boczne prowadnice, co umożliwia zatrzymanie rolety nawet w połowie okna. Ich zaletą jest,że rozpraszają światło i zapewniają delikatne zacienienie wnętrza.
  • Rolety zaciemniające do okien dachowych.
  • Wykonane z poliestru. Jedna strona pokryta jest srebrną lub białą powłoką, która odbija światło i ciepło. Dzięki temu, nawet jasna roleta zapewnia zaciemnienie pomieszczenia niemal całkowite. Posiadają boczne prowadnice, dzięki czemu szczelnie przylegają do ramy i niwelują przenikanie promieni słońca, a także można je zatrzymać w dowolnym dla nas miejscu.
  • Plisy do okien dachowych.
  • Różnią się wyżej wymienionych, tym że można zaciemnić dowolną część okna, zarówno od góry , pośrodku jak i od dołu. Materiał z którego są wykonane, to polieter, który zmiękcza i rozprasza promienie słoneczne. Mają prowadnice po bokach, mocowanie bezinwazyjne wzór plisowany, co nadaje wnętrzu charakteru.
Żaluzje do okien dachowych, to już kolejna perspektywa. Wyróżniają się możliwością kontrolowania kąta wpadania oraz natężenia światła. Lamele, czyli wąskie listki, obracają się o 180°. Wykonane z polakierowanego aluminium, dzięki czemu są odporne na zawilgocenie. Skutecznie hamują dopływ ciepła i światła do poddasza, zaś prowadnice umożliwiają ich regulację.
Markizy, rolety, a może żaluzje. Większość osób wybiera rolety, uznając je za najwygodniejsze w użytkowaniu i dające różne perspektywy dekoracji okna.
Systemy surma zapewniają bezpłatny pomiar oraz szeroki wybór.