Ogniwa niklowo kadmowe

Nazwa ogniwa niklowo kadmowe mogą wzbudzać pewną ciekawość i wątpliwości, lecz czym one właściwie są? Mianowicie nie są niczym innym jak bateriami, których używa się w akumulatorach niklowo kadmowych. Świetnie sprawdzają się one przede wszystkim w sytuacjach gdy potrzebne jest awaryjne oświetlenie, w sprzętach medycznych lub wojskowych.

Jakie zalety mają ogniwa niklowo kadmowe?

Ich długość pracy zależy tak naprawdę od mocy. W zależności od tego będzie to od 1 do 3 godzin. Dodatkowo świetnie sprawdzą się w pracy urządzeń przy bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach, ponieważ możliwość ich pracy plasuje się między -40 a 70 stopniami celsjusza.

Kolejnymi właściwościami tych ogniw jest to, że mają dużą wydolność pracy, odporne są na wszelkie wstrząsy, dlatego świetnie nadadzą się nawet do pracy w trudnych warunkach oraz odporne są one na niewłaściwe użycie elektryczne.

Jak dbać o takie ogniwa?

Przede wszystkim należy zadbać o ich proces ładowania. Ogniwa niklowo kadmowe powinny być ładowane odpowiednim napięciem prądowym, aby uniknąć możliwości zmniejszenia mocy prądowej. Dodatkowo baterie te powinny być naładowywane i rozładowywane w pełnym cyklu.

Liczba cykli uzależniona jest od baterii, natomiast najczęściej jest ich około 1000. Ogniwo niklowo kadmowe powinno być ładowane od 14 do 16 godzin, tak aby zostało naładowane w pełni.

Z czego składa się ogniwo?

Tak jak sama nazwa wskazuje katodą w procesie elektrycznym jest zasadowy tlenek wodorotlenek niklu (III), a anodą kadm. Dodatkowym związkiem występującym w tym procesie jest elektrolit o nazwie wodorotlenek potasu.