Zastosowanie balustrad całoszklanych

Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala architektom na stosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań w projektowaniu wnętrz oraz elewacji budynków. Dzięki temu znacznie zyskały na swoim wyglądzie. Jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów jest szkło.

Co to są balustrady całoszklane?

Tego typu balustrady wykonane są z dwóch tafli szkła hartowanego przedzielonych folią laminowaną. Zastosowanie takiej technologii sprawia, że balustrady całoszklane odporne są na uszkodzenia mechaniczne i są całkowicie bezpieczne. Nawet w przypadku rozbicia, odłamki szkła pozostaję przyklejone do folii i nie stanowią zagrożenia, podobnie jak w przypadku szyb samochodowych.

Balustrady całoszklane nazywane są także balustradami samonośnymi, to dzięki temu, że szkło dobrze przenosi obciążenia. To bardzo ważne ze względów konstrukcyjnych. Do zamontowania balustrady wystarczą małe rotule lub profile aluminiowe.

Zastosowanie balustrad całoszklanych

Szkło jest materiałem odpornym odpornym na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i nie wymaga stosowania żadnych zabiegów impregnacyjnych. Z tego względu chętnie wykorzystywane jest do wykonywania balustrad zewnętrznych, które nadają elewacjom nowoczesny i ciekawy wygląd.

Balustrady szklane chętnie wykorzystywane są także do wykończenia schodów wewnątrz pomieszczeń. Szkło pozwala w pełni zaprezentować i podkreślić piękno drewnianych schodów. Bez problemu może stanowić dopełnienie aranżacji pomieszczenia w każdym stylu, nie tylko nowoczesnym. Dzięki folii miedzy taflami balustrada może mieć dowolny kolor z Palety RAL.

Systemy montowania balustrad całoszklanych

Balustrady całoszklane nie wymagają montowania dodatkowych słupków, ponieważ szkło jest materiałem przenoszącym duże obciążenia. Do ich zamontowania najczęściej stosuje się małe rotule, które są praktycznie niewidoczne, co dodatkowo podnosi walory estetyczne tego typu balustrad. Czasami stosuje się także profile aluminiowe, ale sprawdzają się one raczej przy płaskich podestach.

Ze względu na brak dodatkowych konstrukcji, balustrady całoszklane są łatwe w montażu i można zrobić to samodzielnie. Pamiętać jednak należy o wykonaniu dokładnych pomiarów. Wysokość balustrady w domu powinna wynosić minimum 90 cm, a rotule powinny być wkręcane co 40 cm. Dzięki temu balustrada będzie stabilna i całkowicie bezpieczna.