Jumping fitness

Beztroskie podskoki?

Trening wykonywany na trampolinie, czyli inaczej jumping fitness, dotarł do Polski stosunkowo niedawno jednak natychmiast zyskał ogromną popularność i coraz większe grono zwolenników. Tego typu ćwiczenia to doskonała zabawa która wyzwala endorfiny a przy tym spala ogromne ilości kalorii. Brzmi bajecznie. Czy jednak na pewno?

Czy dla każdego?

Niestety tego typu aktywność fizyczna nie jest odpowiednia dla wszystkich i może wyrządzić nam krzywdę.

Jumping fitness jest połączeniem ogólnorozwojowego treningu z świetną zabawą w rytm muzyki. Dzięki takim zajęciom fitness jesteśmy w stanie poprawić swoją kondycję, wymodelować sylwetkę, spalić tkankę tłuszczową i jednocześnie poprawić sobie humor ponieważ zajęcia wyzwalają sporą dawkę endorfin. W trakcie jednej godziny skakania na trampolinie jesteśmy w stanie spalić nawet 1000 kcal, 10 minut treningu na trampolinie odpowiada aż 30 minutom joggingu.

Najważniejszym elementem fitnessu na trampolinach jest zachowywanie prawidłowej techniki. Podskakując musimy pamiętać o utrzymaniu ugiętych kolan i odpowiednim napięciu mięśni brzucha. Jumping fitness niewiele ma wspólnego z beztroskim podskakiwianem na trampolinie ogrodowej.

Ogromną zaletą jumping fitness jest jego wszechstronność. Podczas zajęć angażowane są wszystkie mięśnie, ponadto ćwiczone jest równowaga oraz koordynacja i poprawiana wytrzymałość. Największą zaletą jumping fitnessu jest osiąganie wszystkich tych korzyści bez nadmiernego obciążania stawów, dzięki czemu trening na trampolinie będzie odpowiedni nawet dla osób zmagających się ze schorzeniami bioder lub kolan. Dzięki amortyzacji każdego naszego ruchu przez miękką trampolinę tego typu trening jest dużo bardziej łagodny dla naszego organizmu niż np. wspominany wcześniej jogging. Jumping fitness jest znacznie mniej kontuzjogenny niż aktywności wykonywane na twardym podłożu, takie jak bieganie czy zajęcia na stepie.

Należy jednak pamiętać, iż jak w przypadku każdego sportu, istnieje szereg przeciwwskazań do uprawiania fitnessu na trampolinach. Najpoważniejsze dolegliwości, które dyskwalifikują nas do wykonywania tego typu aktywności, to dyskopatia, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia równowagi, choroby układu krążenia, niestabilność stawów, świeże urazy stawu skokowego kolan, ciąża i okres około 6 miesięcy po porodzie czy choroby kości.

Zajęcia fitness na trampolinach prowadzone są przez wyszkolonych instruktorów, którzy poza prowadzeniem treningu kontrolują prawidłową postawę i technikę wykonywania ćwiczeń u swoich podopiecznych.

Jumping fitness jest aktywnością często adresowaną do kobiet pragnących zrzucić dodatkowe kilogramy po porodzie. Nie jest to jednak absolutnie forma aktywności nadająca się dla osób które dopiero urodziły dziecko i może okazać się dla nich bardzo niebezpieczna ze względu na obciążone ciążą stawy oraz ogromne ryzyko wystąpienia dysfunkcji uroginekologicznych.