Czy zawsze musimy płacić z własnej kieszeni za badanie prenatalne?

Czy zawsze musimy płacić z własnej kieszeni za badanie prenatalne?

Badanie prenatalne jest bardzo pomocne w wykluczeniu wad genetycznych, a także w razie ich wystąpienia można liczyć na o wiele szybsze wdrożenie leczenia. Jeszcze w łonie matki możemy liczyć na to, że zostaną wykonane zabiegi, które znacznie zwiększą bezpieczeństwo chorego dziecka, a także matki, która nosi je w swoim łonie, co jest kluczowe.

Czy w każdym przypadku konieczne jest ponoszenie kosztów za badanie prenatalne?

Nie zawsze musimy płacić za badanie prenatalne. Lekarz prowadzący ciążę może wypisać skierowanie na darmowe badanie prenatalne. Warto o to zapytać, nawet jeśli pozornie nie ma ku temu prawnych przesłanek.

Osoby, które w przeszłości urodziły dziecko z wadą genetyczną lub kiedy wiek matki to powyżej 35 lat mają możliwość wykonania takich badań bez ponoszenia kosztów. Można więc całkiem sporo zaoszczędzić, szczególnie że badanie wykonujemy trzykrotnie.

Badania prenatalne NFZ, jak uzyskać do niego możliwość?

Musimy wybrać się do lekarza prowadzącego ciążę i dowiedzieć się, czy w naszym przypadku mamy szansę wykonać badanie za darmo. Ponadto musimy wiedzieć, że w kilku przypadkach bez problemu otrzymamy skierowanie na darmowe badanie.

Ostatecznie o tym, czy należy nam się badanie prenatalne NFZ, decyduje lekarz prowadzący i to do niego powinniśmy wybrać się po skierowanie, a także, aby zyskać informacje. Lekarz powie nam, gdzie możemy wykonać badanie i umówić się na konkretny termin.

Dlaczego wykonanie badania prenatalnego jest tak ważne?

W łonie matki bez badania prenatalnego, a także bez kontroli USG, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy ciąża rozwija się zdrowo. W przypadku wystąpienia wad genetycznych możemy więc bez badań się o nich nie dowiedzieć.

Sama wiedza nie jest jednak najważniejsza, bo przede wszystkim, kiedy lekarz zauważy, że w danym przypadku wada jest obecna, może skierować na leczenie operacyjne jeszcze w łonie matki przed porodem. To sprawia, że wada zostanie wyeliminowana, zanim dziecko pojawi się na świecie, co znacznie zwiększy jego szansę na życie i prawidłowy rozwój.